Unit 8 · Electricity and Magnetism

Household Electrification

ScienceSubject
8 minEstimated read

Worked Bill Problems

Example 1: In a house, four bulbs of 60 W each are lit for 3.5 hours every day. If one unit costs Rs 8.50, how much has to be paid for a month?

🔐

26 more worked examples - sign in to see them all.