Worked Bill Problems
Example 1: In a house, four bulbs of 60 W each are lit for 3.5 hours every day. If one unit costs Rs 8.50, how much has to be paid for a month?
26 more worked examples - sign in to see them all.
Example 1: In a house, four bulbs of 60 W each are lit for 3.5 hours every day. If one unit costs Rs 8.50, how much has to be paid for a month?
26 more worked examples - sign in to see them all.