← All lessons
📐 Mathematics - Class 6
EN
नेपाली
Home
›
Class 6
›
Mathematics
›
Lesson 8: The Unitary Method
›
The Unitary Method
Lesson 8 · The Unitary Method
The Unitary Method
Mathematics
Subject
8 min
Estimated read
📖
Note
⭐
Points to Remember
✏️
Practice Questions
🧪
Practice Test
🖥️
Presentation
Question 1 of 12
1
One exercise book costs Rs. 40. What is the total cost of 7 exercise books?
Rs. 47
Rs. 240
Rs. 280
Rs. 5.70