Lesson 8 · The Unitary Method

The Unitary Method

MathematicsSubject
8 minEstimated read
1To find the cost of many identical articles, the unit cost must be divided by the number of articles. Is this statement true or false?
2To find the unit cost, the total cost must be divided by the number of articles. Is this statement true or false?
3If 5 geometry boxes cost Rs. 600, then one box costs Rs. 120. Is this statement true or false?
4If one pencil costs Rs. 10, then a dozen pencils cost Rs. 100. Is this statement true or false?
5Total cost equals unit cost multiplied by the number of articles. Is this statement true or false?
6Find the total cost in each case: (a) 23 articles at a unit cost of Rs. 75, (b) 2 articles at a unit cost of Rs. 950, (c) 55 articles at a unit cost of Rs. 45.
7Find the unit cost in each case: (a) 325 articles costing Rs. 2925 in all, (b) 25 articles costing Rs. 600 in all.
8One football costs Rs. 1275. What do four footballs cost?
9An employee earns Rs. 35,000 in one month. What is the total salary for one year?
10Sabina buys one dozen exercise books at the rate of Rs. 45 each. How much must she pay the shopkeeper?
11A packet holding 100 chocolates costs Rs. 500. What does one chocolate cost?
12Ram paid Rs. 600 for 5 dozen bananas. What would he have paid for only 1 dozen?
13Mina bought 60 notebooks for Rs. 6000. What would she have paid for just one dozen?
14Tickets for 100 people to enter a park cost Rs. 3600 in all. What does one person's ticket cost?
15Six cricket balls cost Rs. 900. What do four cricket balls cost?
16Three bags cost Rs. 1725. What do five bags cost?
17Twenty five kilograms of rice cost Rs. 2250. What do 60 kilograms cost?
18Ten litres of petrol cost Rs. 1100. What do five litres cost?
19Raman bought 6 pens for Rs. 450 in all. (a) What did one pen cost? (b) How many pens at the same rate can be bought for Rs. 675?
20170 litres of milk are to be poured into cans that hold 8.5 litres each. How many such cans are needed?
21A bill shows 4 kg of lentils at a rate of Rs. 160 with the amount Rs. 640. What does the rate mean here, and how was the amount obtained?
22Nine identical glasses cost Rs. 1080. What do seven glasses cost? Show the steps.
23A student says that if three exercise books cost Rs. 270, then one book costs Rs. 810. What mistake has the student made?