← All lessons
🔤 English - Class 6
Home
›
Class 6
›
English
›
Lesson 14: Prices and Quantities
›
Prices and Quantities
Lesson 14 · Prices and Quantities
Prices and Quantities
English
Subject
8 min
Estimated read
📖
Note
⭐
Points to Remember
✏️
Practice Questions
🧪
Practice Test
🖥️
Presentation
Question 1 of 16
1
Which unit of measurement would you find on a packet of cooking oil?
Metre
Litre
Kilogram
Kilometre