1Look at the pictures of the oil packet, the rice sack, the milestone and the bank note. What units of measurement do they indicate?
2Have you ever seen a price list like the one from All in One Store? Where would you see this?
3Write True or False: (a) Pokhreli Rice is the most expensive rice item. (b) Mansuli Rice is cheaper than Sona Mansuli Rice. (c) Normal Beaten Rice is cheaper than Taichin Beaten Rice. (d) Red Lentil No. 1 is less expensive than Red Lentil No. 2. (e) Split Red Gram is the most expensive Daal item.
4Which shop does the price list belong to?
5Which beaten rice will you buy if you have only 100 rupees?
6Which Daal items have equal price?
7How many Daal items are available in the shop?
8Fill in each question with How much or How many, then answer it about yourself: (a) ... cupcakes can you eat? (b) ... coins are there in your pocket? (c) ... music do you listen to? (d) ... rain did it fall in the morning? (e) ... earrings are you wearing? (f) ... toys do you have? (g) ... water do you drink a day?
9Choose the correct options to complete the paragraph: I'm not a very good cook because I don't have (much/many) time. During the week, I don't make (any/no) meals except breakfast. I usually have (a/some) toast and a (few/little) orange juice. At the weekend, I sometimes help to make lunch; but I don't know (much/many) good recipes. So, I just follow my sister's instructions. She is a great cook and makes (many/a lot of) really nice food.
10Complete the sentences using appropriate phrases to indicate quantity, choosing from: few people, many metropolitan cities, many colourful butterflies, many good friends, any outdoor games, many countries, three big rivers, three birds. (a) Do you know how ... there are in Nepal? (b) I often visit the garden to see ... (c) Don't you want to play ...? (d) Although the song was beautiful, only a ... were listening to it. (e) How ... are there in South Asia? (f) Can you name any ... of Nepal? (g) There are ... flying in the sky. (h) I am proud of having ...
11Look at the picture of the market and answer: (a) What are the people doing there? (b) Is there any place like this in your locality? (c) What do you do there?
12Listen to the recording and complete the table of vegetable items and their prices per kilogram. The table already shows Cabbage, Broccoli, Cauliflower and Lady's finger, and the prices Rs. 30, Rs. 50 and Rs. 65 beside blank item names.
13Read the discount poster and answer: (a) What is the special offer? (b) How long does the discount offer remain? (c) Which is the cheapest item? (d) Which is the most expensive item?
14What do you mean by discount?
15Write a paragraph based on the stationery price table: Pilot pen 80, Gel pen 30, Pencil box 100, Geometry box 150, Ruler 40, Marker 50 (prices in NRs.).
16Ask your parents about the price of food items in your home and make a price list showing ten different items.
17What is the difference between a countable noun and an uncountable noun? Give two examples of each.
18When do we use How many and when do we use How much? Write one question of each kind with its answer.
19Give the meanings of these multiword verbs and use each one in a sentence: put on, turn off, look after, hand in.
20What happens in the poem about the little leaves?